PAŁAC KULTURY ZAGŁĘBIA

Plac Wolności 1

41-300 Dąbrowa Górnicza

 

Tel. +48 32 733 88 00

e-mail: sekretariat@palac.art.pl

www.palac.art.pl

 

Małgorzata Kurtyka

kierownik Artystyczny i Choreograf

Zespołu Pieśni i Tańca "PKZ Gołowianie"

 

Tel. +48 600 919 387

E-mail: m.kurtyka@wp.pl

E-mail: golowianie202008@gmail.com

Twój e-mail
Treść wiadomości
Wyślij wiadomość
Wyślij wiadomość
Wiadomość została wysłana.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

© Copyright 2018-2021 by PKZ Gołowianie

Designed by Photo & Design

ZPiT PKZ

Gołowianie

Nagrody i wyróżnienia

Zespół Pieśni i Tańca „PKZ Gołowianie” powstał we wrześniu 1976 r. i jest kulturalną wizytówką Pałacu Kultury Zagłębia i naszego miasta. Chlubą zespołu są stroje z

regionu całej Polski – zgodne z normami etnograficznymi. Formuła artystyczna Zespołu została wypracowana i opiera się na wielu regionach folklorystycznych z uwzględnieniem lokalnego folkloru Zagłębia Dąbrowskiego. Głównym celem Zespołu jest ochrona i pielęgnacja ginących elementów kultury tradycyjnej oraz kształtowanie tożsamości narodowej i regionalnej.

 

 

Kultywując dziedzictwo narodowe i regionalne Zespół Pieśni i Tańca „PKZ Gołowianie” jest ambasadorem kultury polskiej zarówno w kraju jak i za granicą.

W zespole tańczy i śpiewa około 100 osób w wieku od 3 do 90 lat w czterech grupach: dziecięcej młodszej, dziecięcej starszej, młodzieżowej i dorosłej. Zespół pracuje z kapelą ludową, którą tworzą profesjonalni muzycy.

 

 

Repertuar Zespołu obejmuje pieśni i tańce wielu regionów oraz pieśni Maryjne, pieśni oazowe, pieśni patriotyczne, a tradycją jest wykonywanie staropolskich kolęd w Święta Bożego Narodzenia. Formuła artystyczna wypracowana dla Zespołu jest otwarta na folklor wielu regionów, z tym że uwzględnia w szczególności folklor Zagłębia Dąbrowskiego. Wielkim wydarzeniem była rekonstrukcja obrzędu weselnego w Zagłębiu z przełomu XIX i XX wieku. „Wesele Zagłębiowskie” jest przekazem niezwykłych wartości, jakie niesie ze sobą artystyczna twórczość regionu. Widowisko „Wesele Zagłębiowskie” odniosło znaczący sukces, obejrzało go około 7 tyś. osób. Przy udziale m.in. Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie. Zespół zrealizował wideogram widowiska „Wesele Zagłębiowskie” w XVI wiecznej karczmie „Austeria” w Sławkowie.

 

 

PKZ "Gołowianie” otrzymali wiele najwyższych nagród i wyróżnień w wojewódzkich, ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach. Występowali w Tygodniu Kultury Beskidzkiej, w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Krakowiak” w Krakowie, koncertowali za granicą w Czechach, na Słowacji (Keżmarok w 1992 r.), w Turcji (Istambuł w 1991 r.), w Niemczech (Hamburg, Lineburg, Soltau w 1993 r.), na Węgrzech (Bogacz) i w Bułgarii (Kiten, Primorsk, Carewo) W 1999 r. występowali w TVP3 Katowice, w TVP Polonia i TVP Kultura. W programie „Szkoła na wesoło”. za widowisko „Wesele Zagłębiowskie” Zespół otrzymał II nagrodę na prestiżowym festiwalu obrzędów weselnych w Kadzidle. Na festiwalu w Bułgarii BALKAN FOLK FEST „PKZ Gołowianie” otrzymali nagrodę „The Best of The Best” - Najlepszy z Najlepszych i nagrodę „ZŁOTA LIRA”.

 

 

Zespół wrósł mocno w środowisko miasta i regionu, które promuje swoją działalnością, bierze udział w uroczystościach organizowanych w Dąbrowie Górniczej i w Zagłębiu.

Oprawą muzyczną zajmują się Mirosława Zębala- Dudek.

O stroje dba Krystyna Barcicka - garderobiana.

Założycielem i osobą prowadzącą Zespół jako kierownik artystyczny i choreograf jest Małgorzata Kurtyka.